kemİk İlİğİ ve görevlerİ

Kemik iliği kemiklerin içindeki süngerimsi merkezdir. Kan hücreleri kemik iliğinde yapılır. Yapım kök hücrelerdenbaşlar. Kök hücreler kemik iliğindekırmızı küreler, beyaz küreler ve plateletler haline gelir. Ardından kırmızı küreler, beyazküreler ve plateletler kana girer.

Plateletler kanamayı önler ve yaralanma sonrası kanamayı durdurmayayardımcı olan pıhtıları oluşturur. Kemik iliği vücudun büyük kemiklerinin merkezinde lokalize yumuşak yağlı bir dokudur. Bal peteği veya süngerimsi yapıdadır. Sıvı ve lif dokusundan oluşmuştur.

Sıvı kısım kök hücreleri ve çeşitli olgunlaşma evrelerinde olan kırmızı kan hücrelerini (RBC-eritrosit), beyaz kan hücrelerini (WBC-lökosit) ve trombositleri içerir. Normal olarak vücut dolaşımda dinamik, ancak oldukça sabit sayıda kan hücrelerini muhafaza eder. Hücreler yaşlandıkça, öldükçe veya dolaşımdan atıldıkça onların yerine kemik iliğinde yenileri yapılır.

Belli tipte kan hücresine gerek duyulduğunda kemik iliği içindeki kök hücrelerin bir bölümü değişmeye başlar. Hangi hücre tipinin azlığı varsa o tipin olgunlaşmamış "blast" formlarını oluştururlar. Bu blastlar olgunlaşarak beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri veya trombositler haline gelirler.

Genellikle yalnızca tam olarak olgunlaşmış hücreler dolaşıma salınır. Her gün kanın belli kısmı yenilenir. Yaklaşık % 1 kadar kırmızı kan hücresi ölürken, yerlerine aynı miktar genç hücre kemik iliğinden kana verilir. Kan yapan organlar olarak, kemik iliği, lenf nodülleri (bezeleri) ve dalak sayılabilir. Ana karnında karaciğer, dalak ve kemik iliği tarafından yapılan akyuvar yapımını doğumdan bir süre sonra tamamen kemik iliği üstlenir.