KANserE SEBEP OLAN GIDALAR

1. Sosisli sandviç

İçinde çok fazlanitrat vardır. Kanserkoruma koalisyonu, çocukların ayda 12 adetten fazla sosisli sandviçyememelerini önermektedir. Sosisli sandviçsiz yapamıyorsanız, sodyum nitratsız yapılan cinsini satın alın.

2.İşlenmiş et ve domuz pastırması

Sosisli sandviçte, domuz pastırmasında ve diğer işlenmişetlerde bulunan aynı yüksek sodyum nitrat aynı şekilde kalp hastalığı riskiniyükseltir. Domuz pastırmasında doymuş yağın aynı şekilde kanserde payı olur.

3. Yağdakızarmış şekerli çörek veya lokma

Lokmalarkansere yol açan çiftli dertlerdir. Birincisi,bunlar beyaz undan, şekerden ve hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıdakızartılır. Bunlar,belki de kanser riskini arttırmak için yiyebileceğiniz en kötü yiyecektir.

4.Kızarmış patates

Lokmalargibi, kızarmış patates de hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıdakızartılır. Bunlar ayrıca, kızarma işlemi sırasında ortaya çıkan ve kansere neden olan akrilamidmaddesini de içerir. Bunlara"French fries" değil, "kanser fries" olarak çağırılmalıdır.

5. Cips,kraker ve kurabiye, bisküvi

Tümügenellikle beyaz un ve şekerden yapılır. Etiketinde"trans yağlar içermez" yazılı olsa bile,genellikle az miktarda trans yağ vardır.

6. Çalışaninsanların çoğunluğu öğle tatillerinde fastfood yiyorlar.

Yanındabir gazlı içecek var. Tabibunların içinde şeker var. Şekerkanserin en önemli dostudur. Fastfooddakiet kırmızı et ve yanmış. Bununiçinde bir yığın katkı maddesi var. Yanında ise hiç hiç sebze yok.

7. Sodayıda aşırı tüketmeyelim.

Radyasyonvar çünkü içinde. 1-2tanenin zararı yok ama aşırı miktarda tüketmeyelim.

8. Sertiçkilere karşıyız.

Votka,rakı gibi. Çünkü miğde, ağız, diş ve mesane kanseri yapıyor. Günde 2 bardak şarap içen kadınlarda meme kanseri riskinin 3-4 kat arttığı görülmüştür. Ama buçok yanlış anlaşılmasın, şarapçılar iflas eder. Şarapların içinde de pestisit var. Çünkü bunlara organik gübre atabiliyorlar.
Organikşarap içebilirler. Kaliteli yetiştirene karşı değiliz, ama üzümler aşırı büyük olsun diye çok aşırıgübreleniyor.

9. Midyedençok zehirlenen insan oldu.

Çünküdoğrudan doğruya kanserojen, içinde kurşun ve civa var. Beyin dokusunda tahribat yapıyor, atılmıyor. En büyük kanserojen civa. Bunlar da çinko da çok.

10. Biz katı yağlara karşıyız.

Tereyağada karşıyız. Ama zeytinyağdan yaptıklarını söylüyorlar. Acaba benkatı yağ alacağıma niye zeytinyağ yemiyorum ki? diye bir soru geliyor akla.

11. Domatesin çekirdeği yok.

Tohum vermiyor. Büyüktröstler Türkiye'ye satıyor belli miktarda. Onu çoğaltamıyorsunuz çünkü içinde tohum yok. Bunu ençok satan İsrail'dir. Onlarbize tohum yollamasa biz açız. Biz bunu kendimiz üretebiliriz. Biz bununiye yapmıyoruz? Ama onlargenetiğiyle oynayarak en aza indiriyorlar.

12. Çekirdeksiz karpuz yiyoruz.

Olacakşey mi?! Sanki çokmakbulmuş gibi. Halbuki çekirdeğini ayıklasak ne olur? Üstelikiki katı fiyatına satıyorlar. Halbukikarpuz betakrotan bakımından kırmızılar içinde kanserden koruyan en iyivarlıklardan bir tanesidir. Bulaşık detarjanlarındaki tehlike


Yaşam da sizin, tercih de...