KANser nedenİ kİmyasal maddeler

Bazı kimyasal maddeler tek bir temastan sonra kanser oluşumunu başlatıyor. Böylemaddelere 'initiator' yani başlatıcı deniyor. Bumaddelere maruz kaldıktan sonra kanser oluşumu için genellikle 'promoter'denilen ve kanseroluşumunu hızlandıran diğer bir ajanın varlığı gerekiyor. Sigaranın içerisinde hem kanser sürecini başlatan hem de hızlandıran maddeler bulunuyor.

Sigara,alkol ve hatta bulunulan ortamın havası bile kansere yol açabiliyor. Sigara her üç kanser ölümünün birinden sorumlu. Akciğerkanserlerinin ise neredeyse tamamından sorumlu. Kanserlerinüçte birinde sigaranın önemli rolü vardır. Sigaradumanındaki başlıca zararlı maddeler nikotin, karbon monoksit ve katrandır. Sigarada kanser yapan madde katrandır. Bu maddeakciğerleri tahriş ederek kanserden başka akciğer hastalıklarında da önemli roloynar. Alkolkansere doğrudan neden olmayabilir. Çünküsigara dumanındaki birçok kimyasal gibi kimyasal kanserojen değildir. Alkolneoplastik hücreyi harekete geçirmez ama bunun yerine hücre gelişimini kolaylaştırır. Böylecealkol yeni oluşmuş neoplastik hücre gelişimini ve kanser hücrelerini teşvik ederek onların hızla büyüyen metastatik kanserleredönüşmesini sağlar. -Arabalarıniçindeki plastikleri yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcıların hepsikanserojendir. Meselaipek böceklerinin salgısından elde edilen zamkın gücü başka hiçbir şeyde yok.

-Midyeler,denizdeki demirle birleşerek taşa yapışıyor ve onu kopartamıyorsunuz. Korkunçbir yapıştırıcı gücü var. Dünyayavaş yavaş bunlara dönmeli.

-Kurutemizleme işleminden geçen giysilerin üzerinde kanserojen madde kalıntılarıvardır.

-İş yerlerindebilgisayarlar açık, belki oda da televizyon var ve o da açık, cep telefonlarıda tabii yanımızda. Radyasyonluortamları havalandırmak gerekir. Cep telefonlarıyla 30 saniyeden fazla konuşmak, 10 yılsonra beyin tümörlerinin 2 katına çıkmasına neden olmakta. Ceptelefonlarını kulaklıkla kullanalım. Nispeten daha koruyucu bir etkisi var. Bilgisayarlarımızı gerekmedikçe açık bırakmayalım. Televizyonları 6-7 metre uzaktan izleyelim.

-Bazistasyonlarına aşağı yukarı 1 kilometre uzaklıkta oturmamız gerekir.

Otobanayakın oturanlarda özellikle çocuklarda kanser ve lösemi riskinin 5 kart arttığı görülmüş. Arabalardanyayılan mazot ve kurşun atıklarından dolayı.

-Fastfooddakiet kırmızı et ve yanmış. Bununiçinde bir yığın katkı maddesi var.

-Şekerkanserin en önemli dostudur.

-Sodayıda aşırı tüketmeyelim. Radyasyonvar çünkü içinde.

-Sert içkilere karşıyız. Votka,rakı gibi. Çünkü miğde, ağız, diş ve mesane kanseri yapıyor.

-Zeytincilerde bunu yapıyorlarmış. Zeytinleriyi olsun diye 5 kat fazla gübre atıyorlarmış.

-Yapraklıolan yiyecekleri lahana, kıvırcık, marul gibi sebzelerin ilk 4 yaprağınıatalım. Çünkü istediğiniz kadar yıkayın, organik bile olsa pestisiti uzaklaştırmanız mümkündeğildir.

-Lahanaveya haplarını tüketin. Kırmızıturp, lahana, karnabahar ve brokoliyi haftada 2 kez tüketirseniz hipotriodiyapabilir. O yüzdengenellikle buharda pişirin ve öyle tüketin.

-Kuzudoğduktan sonra hiç bir zaman tarlaya salınmıyor. Çünkütarlaya salındığı zaman pestisitleri otluyor hayvan.

-Domatesinçekirdeği yok. Tohum vermiyor.

-Çekirdeksizkarpuz yiyoruz.

-Bitkiselbaklagiller, bunlar protein ihtiva eden tabi proteinler.

Prof. Dr. Erkan Topuz
Kansere En Çok Neden Olan 5 Gıda
https://www.facebook.com/groups/kan.ariyoruz/doc/495604613812591/