KANser nasıl oluŞur ?

Kanserinhücre içindeki gelişimi hemen tamamlanmaz. Kanserlihücreye dönüşmeden önce, hücrenin genetik bilgisinde (DNA'da) pek çokdeğişiklik olması gerekir. Hücrelerinanormal büyüme süreci adım adım gelişir. Her birgenetik değişiklik, hücreyi anormal büyüme sürecinde biraz daha ileriye taşır. Bütünhücrelerin genetik özellikleri tıpatıp aynı olmadığı için, genetikdeğişikliklerin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek imkansız gibidir.

Dolayısıylabazı kanser tipleri oldukça yavaş bir seyir gösterirken, bazılarıise hızla ilerleyip bir kaç ayda kişinin sağlığını bozabilir.

KanserinEvreleri

1. Evre: Kanser hücreleri normal hücrelerden ayırt edilebilirler. Kanserhücreleri halen bölgeseldir (genellikle yerinde kanser olarak adlandırılır) ve
tümörüncerrahi olarak alınması ile tam bir tedavi mümkündür.

2. Evre: Tümör büyüklüğü artar. Kanserhücreleri yakın çevresindeki lenf düğümlerine ulaşabilir ve dokulara yayılmaeğilimindedir.

3. Evreile birlikte, tümör çevre bölgelere doğru ilerler.

4.Evrede, tümörler vücudun diğer bölgelerine yayılır. Kanserinhücre içindeki gelişimi hemen tamamlanmaz. Kanserlihücreye dönüşmeden önce, o hücrenin genetik bilgisinde (DNA'da) pek çok değişiklikolması gerekir. Hücrelerinanormal büyüme süreci adım adım gelişir. Her birgenetik değişiklik, hücreyi anormal büyüme sürecinde biraz daha ileriye taşır. Bütünhücrelerin genetik özellikleri tıpatıp aynı olmadığı için, genetikdeğişikliklerin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek imkansız gibidir. Dolayısıylabazı kanser tipleri oldukça yavaş bir seyir gösterirken, bazılarıise hızla ilerleyip bir kaç ayda kişinin sağlığını bozabilir.