İlâç Kullanımı ve GeçİCİ Ret Sürelerİ

-Antibiyotikler;

Hastalığın tipine göre değişen sürelerde bağış için engel oluştururlar. Genel olarak tedavinin son dozundan 48 saat sonra kan bağışı alınabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi için antibiyotik kullanılmışsa 12 ay kan bağışı ertelenir.

-Etretinat, (tegison vb);

Psoriasis tedavisinde kullanılan A vitamini türevidir. Çok kuvvetli bir teratojen olduğu için bu ilacı kullananlardan son dozun kullanımını takiben en az 3 ı›l süreyle kan bağışı alınmaz.

-Isotiretinoin (accutane vb);

Sentetik vitamin A türevi olan bu ilaç, spesifik olarak akne tedavisi içn kullanılan bir ilaçtır. Oldukça kuvvetli teratojenik etkisi vardır. Bu ilacı kullanan babağışçılar son dozun alımından 1 ay sonra kan verebilirler.

-Tretinoin;

Topikal kullanımı kan bağışı için engel değildir. Sistemik kullanımı söz konusu ise son dozun alımından itibaren 1 ay kan bağışı ertelenir.

-Kortikosteroidler;

Öncelikle kan bağışçısının ilacı kullanma nedeni değerlendirilmelidir. Topikal olarak kullanılan kortikosteroidler eğer kan alınacak bölgeye uygulanmıyorsa kan bağışı için engel oluşturmazlar. Oral, iv veya im kullanım söz konusu ise tam şifayı takiben ve son dozu izleyen 7 günden sonra kan bağışı kabul edilir. Ancak son 12 ay içinde 6 ay veya daha uzun süre oral, iv veya im kortikosteroid kullanılmış ise tam şifayı takiben ve son dozu izleyen 12 aydan sonra kan bağışı kabul edilebilir.

-Metimazol;

Antitiroid ajandır. Tedavi süresince kan bağışı ertelenir.

-Finasterid; (propecia, proscar);

Benign prostat hipertrofisi ve saç çıkartıcı olarak kullanılan bir ilâçtır. Erkek fetusün dış genital organlarında anomalilere yol açan kuvvetli teratojen bir ilâçtır. İlâcı kullanan bağışçılardan son dozun kullanımından 1 ay sonra kan alınabilir.

-Dutasteride, (Avodart vb);

Benign prostat hipertrofisinde kullanılır. Son dozun kullanımından 6 ay sonra kan alınabilir.