Hİpoksİ-Beden Dokularında Oksİjen Oranının Azalması

Hipoksi,dokulardaki oksijen miktarının yeter­siz olmasıdır. Zamanzaman anoksi ile karıştırılmaktaysa da, anoksi dokuların tamamenoksijensiz kalmasıdır.

Hipoksiyeneden olan bir çok sebep vardır:
Kişiyangın olan ortamda kalmışsa, duman soluyacak ve oksijensizkalacaktır. Yetersiz oksijen nedeniyle de hipoksi gelişecektir. Hasta Amfizemliise, bu akciğer hastalığı, oksijenin atmosferden dolaşıma geçişini zorlaştırır. Dolayısıyla akciğerler görevlerini yeterince yapamadıklarından hipoksi gelişir. Aşırı dozuyuşturucu veya ilaç alınmışsa, bu durumda hastanın solunum sistemi baskılanır. Hastanınsolunum hızı dakikada 5' e kadar düşebilir.

Hastayeterince soluyamadığı için vücudun oksijen desteğine gereksinimi vardır. Hasta kalpkrizi geçiriyorsa; akciğer görevini yerine getirmesine rağmen, kalphasarı nedeniyle oksijenlenmiş kan vücuda pompalanamamaktadır. Dolayısıylada hipoksi oluşmaktadır. Ayrıcafelç, şok ve diğer bazı durumlarda da hipoksi gelişebilir. Hipokside önemli olan, bulguların hemen tanınması ve anında müdahale edilmesidir.

Hipoksitanısı, derideki siyanoz ile konabilir. Eğerbeyinde hipoksi gelişmişse, hastanın bilinç düzeyi bozulur. Taşikardi,huzursuzluk veya konfüzyon görülebilir. AABT,hipoksinin oluşmasını veya artmasını, oksijen vererek önleyebilir. Geçicihipoksi ağır egzer­siz sonucunda da da oluşabilir. İskemi (vücudun belli bölgesinde azalmış kan akımı) ve ciddi anemi olabilir.

İskemik Kalp Hastalığı- DekompanseKalp
https://www.facebook.com/groups/kan.ariyoruz/doc/470927972946922/

Nadir ne­denlerarasında karbonmonoksid zehir­lenmesi vardır. Hipoksiiklime ayak uy­durmadan yüksek irtifaya çıkan kişilerde de görülür. Ciddi,uzamış hipoksi doku ölümüne yol açabilir. Hipoksikaslarda enerji üretimi için kas hücrelerini aneorobik sürece zorlar ve kramplaroluşabilir. Kalpkasında anjina pektorise neden olabilir. Beyin dekonfüzyona, baş dönmesi,koordinasyon kay­bı ve devam ederse bilinç kaybı veölüme neden olabilir. Hipoksikanda ve dokularda oksimeter yardımıyla oksijen miktarını ölçerek tayin edilebilir.

Ciddihipoksi oksijen teda­visi veya yapay ventilasyonla tedavi edi­lebilir. Oksijeninazalması, özellikle pilotlar için bir kaygı kaynağı oluşturur; daha alçak yüksekliklerde oksijenin azalmasının yol açtığı etkilere, genelolarak "dağ tutması" ya da "dağ çarpması"adı verilir. 2750 myükseklikte, solunumun derinliği ve hızı ile kalp atışının artmasıgibi ve baş ağrısı, başdönmesi, dikkat toplayamama gibi belirtilere yol açar.

4570 m'nin üstünde yargılama yeteneği bozulur ve görme bozuklukları ciddileşir. 6400-7000 m arasında bilinç yitimi ortaya çıkar ve hızla aşağı yükseltilere inilmezya da hemen oksijen verilmezse, ölümlesonuçlanır.