Demİr İçeren Besİnlerle Beslenme Önerİlerİ

Ispanak, yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise yararlılığını artırır. Çay, demirin emilimini azaltır. Vitamin C katkıları ise demirin emilimini artırır. Baklagilleri etle pişirin. Her öğünde bol limonlu yeşillikler ve bu yeşilliklerden oluşan karışık bir salata, demir emilimi artırmaktadır. Yumurta tüketilirken yanına taze sıkılmış portakal veya greyfurt suyu tercih edilmesi, yumurtadaki demirin daha fazla emilmesini sağlamaktadır.

Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; Yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılır. Kuru baklagiller ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir.

Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır. Vücudun yeterli kırmızı hücreleri yaratmak için folik aside ihtiyacı vardır.

Folik asit olmadığı durumlarda kan hücresi üretimi azalmaya başlar. Bu durum sonunda anemi görülür. Ayrıntı için lütfen, bağlantıyı tıklayınız.

Folik Asit Eksikliğine Bağlı Anemi

https://www.facebook.com/groups/kan.ariyoruz/doc/470644366308616/